You are currently viewing داربست کنسول

داربست کنسول

در این بخش از مقالات گروه صنعتی بوذرجمهر به داربست کنسول یا دروازه ای می پردازیم:

انواع داربست مورد استفاده در ساخت و ساز

مواردی که در زیر فهرست شده‌اند از مهم‌ترین و متداول‌ترین انواع داربست‌های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز هستند ، که امروز و در این مقاله ما به اولین مورد (شماره 1) که در زیر فهرست شده اند می پردازیم:

 1. داربست دروازه‌ای یا کنسول
 2. داربست مصالح یا دوبل
 3. داربست منفرد یا تک
 4. داربست معلق
 5. داربست بورد
 6. داربست فلزی
 7. داربست تثبیت شده
 8. داربست کویک استیج

علاوه بر اینکه در بالا فهرست انواع داربست ذکر شده است ، نیاز دانستیم تا قبل از پرداختن به داربست کنسول یا دروازه ای ، به اجزای تشکیل دهنده داربست بپردازیم تا با اطلاعات بیشتری به سراغ این داربست مهم و پرکاربرد برویم.

داربست کنسول-1

اجزای تشکیل دهنده داربست

 1. ستون داربست
 2. لوله‌های سرتاسری افقی
 3. لوله‌های زیرتخته‌ای
 4. شمع مایل
 5. لوله‌های مهار
 6. قید دیواره درگاهی
 7. قید
 8. دستک‌های افقی داربست یا لوله‌های عرضی
 9. میله اتصال شکاف دار
 10. پایه مهار
 11. اتصالات جهت پل زیر سقف
 12. پل
 13. بست پله‌ای داربست و صفحه پله
 14. بست بوشی
 15. بست گردان
 16. بست راست‌گوشه
 17. بست لوله زیر تخته‌ای
 18. بست خاردار
 19. مهار انتهایی
 20. صفحه زیرستون
 21. پایه قابل تنظیم
 22. توپی‌های پلاستیکی

یکی از خاص ترین انواع داربست نوع کنسول یا دروازه ای است. در این نوع از داربست، استانداردها (تیرهای عمودی) به‌وسیله مجموعه‌ای از سوزن‌های فرو رفته در دیوار پشتیبانی‌ می‌شوند. در نوع دیگری از این داربست، سوزن‌ها از طریق شکاف‌هایی که از قبل در دیوار ایجاد شده است محکم‌ می‌شوند. در هنگام اجرای این نوع از داربست باید احتیاط کرد و از کیفیت نصب سوزن‌ها مطمئن شد.

داربست کنسول-2

به طور کلی تحت شرایط زیر از این نوع از داربست استفاده‌ می‌کنند:
 • هنگامی که سطح زمین ظرفیت یا تحمل برای قرارگیری و نصب تیرهای قائم را ندارد.
 • هنگامی که زمین نزدیک به دیوار باید خالی باقی بماند.
 • هنگامی که بخش‌های بالایی دیوار در حال ساخت است.

کنسول داربست برای پشتیبانی از تخته های داربست ، که می تواند به لوله داربست عمودی یک قاب عمودی داربست با حداقل یک تراورس بسته شود و از یک قاب کنسول تشکیل شده است که دارای یک تقاطع متقاطع افقی جهت دریافت کفپوش و با یک پایه است ارائه شده است ، در یک انتهای آن یک یاتاقان متقابل برای حمایت از کنسول روی لوله داربست در نظر گرفته شده است.

کنسول به عنوان یک براکت آویز طراحی شده است و قاب کنسول برای این منظور در فاصله ای از بلبرینگ پیشخوان و داشتن یک  تنظیم شده است دهانه جانبی قسمت آویز ارائه شده ، که از نظر پلان دارای مشخصات U است ، که توسط یک عضو پشتیبانی اول ، یک عضو دوم پشتیبانی و یک شبکه اتصال تشکیل می شود.

اولین عضو پشتیبانی انتهای قسمت حلق آویز رو به روی متقاطع را ایجاد می کند ، مشخص شده این است که قسمت آویز آن رو به طرف متقاطع است و دارای یک قلاب محافظ است ، که در قسمت دوم پشتیبانی در کنار قسمت آویزان رو به روی دهانه ، از انتهای پایینی عضو دوم پشتیبانی می کند و در انتهای پایین آن به شکل L در جهت شبکه اتصال زاویه دارد ، بنابراین با چرخاندن براکت برای اتصال به لوله داربست در اطراف نقطه مرکزی قسمت حلق آویز و در نتیجه نقطه مرکزی لوله داربست ، قلاب های محکم را می توان بر روی تراورس قفل و باز کرد

دیدگاهتان را بنویسید