سیستم قالب بندی دیوار زیگما از قالب های خاص فلزی با رویه پلای وود و متعلقات آن تشکیل می شود و دارای اتصالات ساده است.در نتیجه زمان قالب بندی و هزینه های ان به طور قابل توجهی کاهش می یابد.ارتفاع پانل ها دراین سیستم270،330و150سانتی متر است.عرض این پانل ها طوری طراحی شده است که برای هر نوع پلان قابل استفاده باشد.
به عنوان مثال عرض پانل ها 120،90،75،60،45،30و 240سانتی متر است و در رویه پانلها می توان از پروپلین های سخت شده یا پلای وود استفاده نمود. اتصال پانل های این سیستم قالب بندی توسط قفلهای خاص در هر نقطه ای از قالب امکانپذیر است و این پانلها را می توان به صورت ایستاده یا خوابیده نیز مورد استفاده قرار داد.این قفل ها در راستای افقی وعمودی قابل استفاده هستند.
برای باز و بسته کردن این قفلها از چکش استفاده می شود.
محاسبات مربوط به خواص سازه ای این سیستم قالب بندی مطابق با استانداردهای اروپائی و راهنمای GSV می باشد.این سیستم قالب بندی در بخش های مختلف یک سازه نظیر شالوده ها ،دیوارها،ستون ها،و سایر سازه های بتن مسطح بکار برده میشود در این سیستم از بلت Φ15DW استفاده می شود که با مقاومت پانلها نیز سازگار است.

مزاياي استفاده از سيستم قالب بندي زيگما:

پانل ها:

طراحي پانل ها به نحوي است كه افزايش عرض آنها مضربي از عدد 15 مي باشد.
• ارتفاع پانل ها 330، 270، 150 سانتي متر در نظر گرفته شده است كه متناسب با ساختمان هاي استاندارد مي باشد و در نتيجه تعداد و نوع قالبها كاهش و سرعت قالب بندي افزايش مي يابد.
• براي برخورداري از بيشترين سرعت عمل مي توان از پانل هاي با عرض 240 سانتي متر نيز استفاده نمود. پانل ها طوري طراحي شده اند كه هم در راستاي عمودي و هم در راستاي افقي مي توان از آنها استفاده نمود.
• پانل هاي چند منظوره طوري طراحي شده است كه اتصال پانل هاي انتهائي هر ديوار را به پانل ديوار بعدي ممكن مي سازد.
• مقاومت خمشي پانل ها مطابق با استاندارد DIN18202 برابر80 كيلو نيوتن بر متر مربع مي باشد.
در اين سيستم از بلت15 DW Q جهت تحمل فشار هيدرو استاتيك بتن استفاده مي شود.
• شكل خاص گوشه هاي پانل ها باعث شده است كه عضوهاي آن در راستاي افقي و عمودي به آساني قابل حركت باشند نيازي به چكش نباشد.
• داراي پروفيل مستحكم و پايدار است. شكل پروفيل ها طوري طراحي شده است كه هزينه هاي اجراي سازه را كاهش و سرعت عمل در نصب سازه را افزایش مي دهد و همچنين به راحتي تميز مي گردد.براي پوشش از مواد با كيفيت بالا استفاده مي شود كه باعث سهولت در نظافت قالب و افزايش طول عمر آن مي شود.

اتصالات:

• استفاده از قفل هاي مدولار باعث شده كه كارگران به سهولت و در بهترين موقعيت ممكن قالبها را باز و بسته كنند و اين روش ساده تر و سريع تر از سيستم گوه اي مي باشد.
• شكل خاص اين قفل سبب شده كه قالبها تراز شود و در يك راستا به صورت كاملاً فشرده قرار گيرد.
• با بكارگيري از اين قفل ها ديگر نيازي به پشت بند در سيستم قالب بندي نمي باشد.
• ضربه اي كه با چكش به مهره اين قفل ها وارد مي شود باعث يكپارچگي آن اتصال مي گردد.
• نقاط اتصال از قبل طوري طراحي شده است كه كاملاً مشخص بوده و ديگر نيازي نيست كه كارگر محل اتصال را بخواهد تعيين كند ويا آنرا تغيير دهد و در نتيجه احتمال خطا نيز كاهش يافته و به صفر مي رسد و در نتيجه سرعت كار به طور قابل توجهي بالا ميرود.