تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی

تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی

در این بخش از مقالات گروه صنعتی بوذرجمهر به آشنایی با تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی می پردازیم:

اسکلت بتنی ترکیبی از بتن و فولاد است که از لحاظ مقایسه  مقدار فولاد در بتن تقریبا 35% از کل وزن آهن مصرف شده در یک سازه اسکلت فلزی کمتر است.

اگر در هزینه تمام شده اسکلت بتنی مجموع هزینه بتن و میلگرد به کار رفته شده در یک متر مربع از سازه  بتنی را محاسبه کنیم متوجه می شویم هزینه تمام شده در ساخت اسکلت بتنی از سازه تمام فلزی حتی ممکن است بیشتر باشد! بنابراین قیمت سوله نیز می تواند در مقایسه با این سازه ها کمتر شود.

تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی-1

تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی را می توان از طریق سازه های استفاده شده مشخص کرد.

سازه فلزی با دیوار برشی فولادی: که وزن آهن آلات مصرفی در آن ۴۵تا۵۵ کیلوگرم برای هر مترمربع است که نسبت به سازه‌های متداول ۴۰ درصد کمتر است.

در این نوع ساختمان برای ساختن ستون‌ها و تیر از پروفیل فولادی استفاده می‌شود. همچنین از نبشی تسمه و برای زیرستون‌ها از صفحات فولادی (بیس پلیت) استفاده می‌نمایند و معمولاً دو قطعه را به‌وسیله جوش به هم دیگر متصل می‌نمایند. سقف این نوع ساختمان‌ها ممکن است تیرآهن و طاق ضربی باشد یا از انواع سقف‌های دیگر از قبیل تیرچه‌بلوک غیره استفاده می‌گردد.

برای پارتیشن‌ها می‌توان مانند ساختمان‌های بتونی از انواع آجر یا قطعات گچی یا چوبی و سفال‌هایی تیغه‌ای استفاده نمود. درهرحال جداکننده‌ها می‌باید از مصالح سبک انتخاب شود. در بعضی کشورها برخلاف کشور ما برای اتصال قطعات از جوش استفاده نکرده بلکه بیشتر از پرچ یا پیچ و مهره استفاده می‌نمایند. البته برای ستون‌ها نیز می‌توان به‌جای تیرآهن از نبشی یا ناودانی استفاده نمود.

به‌طورکلی منظور از ساختمان فلزی ، ساختمانی است که ستون‌ها و تیرهای اصلی آن از پروفیل‌های مختلف فلزی بوده و بار سقف‌ها و دیوارها و جداکننده‌ها (پارتیشن‌ها) به‌وسیله تیرهای اصلی به ستون منتقل‌شده و وسیله ستون‌ها به زمین منتقل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید